אינסטלטור 24 שעותגילוי נזילה במערכת האינסטלציה מעיד על בעיית צנרת בקיר הפנימי או החיצוני. לנזילות יש סימנים אופייניים, כגון דליפת מים, התנפחות או רטיבות של הקיר. כאשר רוכשים דירה או בית שבהם יש בעיית צנרת, היא עלולה להתגלות לאחר זמן. המים מצטברים באזור הבעייתי באופן שאינו נראה לעין, והדליפה מתגלה רק לאחר שנקווית שלולית או לאחר בדיקת החשבון שמעיד על שימוש מוגזם במים.

נזילות צנרת מתרחשות הן במערכות אינסטלציה של בתים פרטיים והן בבניינים. ככל שמערכת האינסטלציה חדישה יותר מתרחשות פחות בעיות אינסטלציה. מרבית הבעיות צצות במערכות ישנות ולא תקינות, אם בשל איטום שנשחק או בלאי של הצינורות, אך נזילות בצנרת הן תופעה קיימת גם במערכות חדישות, אם בשל שימוש בחומרי גלם לא מתאימים או התקנה לקויה. כאשר מופיעה נזילה בקיר או ברצפה זהו מצב שמחייב התערבות ותיקון של אינסטלטור מקצועי, תהליך שגורם עוגמת נפש בשל חוסר הנוחות, משך התיקון והעלויות, הן של תיקון הצינור הפגום והן בשל תיקון סביבת הצינור. מניעה מראש של נזילה עשוי לחסוך את כל אלה.

מהן נזילות צנרת נפוצות?

עבור רוכשים של דירות, כגון זוגות צעירים, ישנן שתי אפשרויות, והן רכישת דירה חדשה או דירה יד שנייה. בדירות ובבתים חדשים כבר מותקנות מערכות אינסטלציה מודרניות, שמורכבות מצינורות פלסטיק עמיד שמחוברים ביניהם באופן שמאפשר טיפול נקודתי במקרה של נזילה. מערכות אינסטלציה שמותקנות בדירות ישנות מורכבות מצינורות מתכת המחוברים ביניהם, במהלך השנים נגרמות נזילות בשל חלודה ושחיקה ולכן מתרחשות נזילות מסוגים שונים במקומות שונים לאורכם.

פתיחת סתימות במודיעיןנזילה יכולה להתרחש בצינורות העוברים בתוך הקירות או בצינורות החיצוניים המחוברים לברזים ולסניטציה. כאמור, נזילות בתוך הקיר נגרמות בשל פגיעה במערכת האינסטלציה הפנימית. נזילה חיצונית, לדוגמה באסלה או בכיור, נגרמות בשל פגם או פגיעה בכלים הסניטריים, בצינורות המים או בנקודות החיבור. נזילות אלו מותירות בדרך כלל “שלולית” מים מתחת למקור הדליפה. אפשר להחליף צינורות אלה באופן עצמאי אך ברוב המקרים רצוי להזמין אינסטלטור לביצוע התיקון.

נזילות בברזים כגון ברז הכיור או המקלחון עלולות להיגרם מבלאי או מהתקנה לא נכונה של הברז. תקלות אלו יכולות להיות פשוטות למדי ובמקרים רבים אפשר לבצע תיקון עצמאי של החלפת ראש ברז וכדומה. במקרים כאלה חשוב להתאים את האביזר הסניטרי למערכת הקיימת, כדי לא ליצור תופעה חוזרת של נזילות.

נזילות במערכות אינסטלציה חדשות וישנות

מערכת אינסטלציה חדשה מספקת את כל הפעולות הרלוונטיות לשימוש השוטף במים, המערכת מסתעפת לצינורות מים חמים וקרים, מחוברת לשעון המים, לדוד השמש, ובמקרי הצורך למאגר המים של המבנה (בקומות הגבוהות). חומרי הגלם שמהם מורכבים הצינורות כוללים פלסטיק עמיד ובלתי מתאכל. הצינורות קצרים יחסית ומחוברים באופן שמאפשר לפתוח ולתקן נזילה באופן נקודתי.

מערכת אינסטלציה ישנה מורכבת מצינורות מתכת, שמחוברים באמצעות הברגה כבדה ומסתעפים בהתאם לתוואי הדירה המקורי. במקרים רבים מיקום הפגיעה הוא במרחק מהמקום שבו מתגלה הנזילה, ופעמים רבות נדרשת פתיחה רחבה של הקיר לצורך איתור מקור הבעיה. נזילות נגרמות גם בצינורות החיצוניים המחוברים לכלים הסניטריים. בבתים ישנים שחודשו הסיבה יכולה להיות האפשרות שבמהלך השנים הוחלפו הכיור או האסלה בחדשים, אלה חוברו למערכת האינסטלציה הישנה באופן לקוי וכתוצאה מכך נגרמה נזילה.

תקינות צנרת המים

כאשר רוכשים דירה חדשה, היא מלווה בתקופת בדק שבה מחויב הקבלן בתיקון ליקויי צנרת. אבל, לפני רכישה של בית או דירה, בין שישנים או חדשים, רצוי לבדוק את תקינות הצנרת:

לנקוט צעדים פשוטים כגון בדיקת הברזים, זרם המים הקרים והחמים ולחץ המים בברזים, ובדיקת תקינות הפעולה של הכלים הסניטריים. לוודא שאין נזילה בנקודות החיבור הנראות לעין, הברזים והמקלחון פועלים כראוי, הכיור והאסלה מחוברים באופן יציב, ודוד המים אכן מחמם כראוי.

לבדוק אם לא מצטברת רטיבות במבנה (בקירות, בארונות וכדומה).

בדיקת חשבון המים (אם היו דיירים קודמים שחויבו) יכולה לשקף חריגות שמעידות על בעיות צנרת.

רצוי לבדוק אם הניקוז תקין ולא נקווים מים במקומות לא רצויים, כגון מפתחי הביוב.

כדאי לבדוק גם את הצינורות החיצוניים ואת פתחי המרזב כדי לוודא שאין הצטברות של מים בקירות החיצוניים.

האם אפשר למנוע נזילות צנרת?

גילוי נזילות במודיעיןגם לאחר כל הבדיקות האפשריות, עדיין יכולים להתגלות סוגי נזילה שונים במערכת האינסטלציה המסועפת. רצוי לא להתעלם מאיתותים כגון רטיבות בקירות או טפטוף ממושך, מכיוון שנזילה ממושכת יכולה לגרום לנזקי משנה למבנה. במקרים שבהם נראה שיש נזילה או דליפה מהצנרת, רצוי להזמין אינסטלטור מומחה שבידו כלים מקצועיים, המאפשרים לאיתור מקור הנזילה ואת היקף הפגיעה בצנרת. זיהוי סוג הנזילה והיקפה מאפשר לקבוע את סוג התיקון ואת הזמן הנדרש לכך.

בדיקת אינסטלטור מומחה לפני כניסה לבית

במקרים שבהם הבית ישן יחסית ויש חשש שמערכת האינסטלציה אינה מותקנת כראוי, פונים לאינסטלטור מומחה המבצע בדיקה מקיפה של הצנרת לזיהוי נזילות באמצעות מכשור מקצועי כגון מצלמה תרמית. באמצעות הבדיקה אפשר לאתר את מקור הנזילה בתוך הקיר ולבצע תיקון מדויק של בעיית הצנרת תוך מיזעור הנזק שנגרם למבנה.

סוגי נזילות והעלויות שלהן

קיים טווח מחירים רחב לתיקונים של נזילות קלות וכאלו שמקורן בקיר הפנימי. ככל שהצנרת מודרנית יותר כך קל יותר לתקן את הפגם במערכת האינסטלציה. עבודה מסובכת נדרשת יותר במקרים שבהם הדליפה היא מצינור ישן שלא אפשרי להחליפו. במקרים כאלה מומלץ להחליף את כל המערכת הישנה במערכת אינסטלציה חדישה ומודרנית. עלויות החלפת צנרת גבוהות בשל נזילה גבוהות באופן משמעותי מתיקון נזילה מקומי בלבד. אבל, במקרים שבהם נגרמות בעיות נזילה חוזרות ונשנות בצינורות פנימיים, מטרת החלפה החד-פעמית של מערכת האינסטלציה והחיבורים שלה במערכת תקינה ומודרנית היא למנוע נזילות תכופות ותיקונים חוזרים של הצנרת.

תפריט נגישות

Call Now Buttonהתקשרו עכשיו
התחילו שיחת ווטסאפ
היי, איך נוכל לעזור?
נשמח לעמוד לשירותכם גם בהודעת ווטסאפ :)
.header-branding .brading-logo img { display: block; max-height: 74px !important; max-width: 96px !important; }